Ako vzniká dúha

17.02.2015 17:37

Očakávané "pochrípkovoprázdninové" 2 bloky ITV/VEU "Ako vzniká dúha" sme začali v kruhu s Riškovým megabublifukom. Zistili sme, že niektoré vypustené bubliny sú dúhové, iné nie. Prišli sme na to, že dúhové sú tam, kde sa slnečné lúče predrali cez okná do triedy, ale keďže bolo ešte ráno, nebolo ich veľa. Pokračovali sme rysovaním vo dvojiciach -mali sme narysovať kruh, rozdeliť ho na 6 rovnakých častí, každý diel vyfarbiť jednou farbou dúhy. Po napichnutí a roztočení sme zisťovali, čo sa stane. Svoje zistenia sme si zapísali a zakreslili do zošita.

Konečne prišlo na rad ponáranie zrkadielok do odmerných nádob s vodou. Natáčali sme ich dovtedy, kým sme na strope triedy neuvideli dúhu-Emkina bola úpne prváááá, ale rýchlo vznikali ďalšie a ďalšie. Ľahko sme pochopili, že dúha je vlastne rozklad svetla v kvapôčkach vody. Potom prišiel čas na výrobu vlastného bublifuku. Tajný recept neprezradíme! :)

Po načerpaní energie počas prestávky pokračovali na "dúhovej vlne" naše skvelé angličtinárky. Jedna skupina dokázala dokonca aj vyrobiť jedlú dúhu, dokonca zdravú- a akooo chutilaaaa.

Aplikačné úlohy sú vždy veľmi obľúbené. Tentokrát bola možnosť vybrať si zo štyroch. Prácu s náučným textom si vybrali štyria-rozhodli sa pracovať v skupine. Záverečnú prezentáciu zvládli s menšími problémami v závere- ale chybičky sú na to, abe sme sa z nich poučili. Zašifrovanú správu sa rozhodli rozšifrovať dve dvojice a jedna trojica- milovníci matematiky. Všetkým sa to podarilo skvele- a rýchlo! Tretia úloha bola zameraná na telesno-pohybovú inteligenciu- vytvoriť a zatancovať tanec "Dúhová víla". Sedem tanečníc to zvládlo perfektne-vrátane kostýmov a rekvizít. :) Pred vystúpením síce mali mierne obavy-ale tanec bol nádherný- až škoda, že máme z neho len fotografie. Štvrtá úloha bola tajomná- vytvoriť obraz dúhy pomocou voskoviek, zdroja tepla a gravitácie. Trojica chlapcov prekvapila všetkých nielen svojim obrazom, ale aj spoluprácou.

Skvelý dúhový pondelok!

P.S. Poďakovanie patrí všetkým deťom, kolegynkám ANJ i  našej p. vychovávateľke za prekvapenie. :) L.H.

Veľká fotogaléria z nášho snaženia: plus.google.com/photos/111784966528472445524/albums/6116831946146429841?banner=pwa